http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/765507s1.jpglink
http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/962683s2.jpglink
http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/366350s3.jpglink
http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/149738s4.jpglink
http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/438644s6.jpglink
http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/212952s7.jpglink
http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/705368s8.jpglink
http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/226090s5.jpglink
Wokół książki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dorota   
czwartek, 10 marca 2016 00:00

Czwartki wokół książki "Mama najlepszy zawód świata.." . Każdy rozdział z tej książki to fragment naszego codziennego życia, w którym domowe, proste lub czasem trudne sprawy mogą uszlachetniać rodzica w swoim powołaniu do rodzicielstwa. Korzystając z recenzji Danuty Szelejewskiej zachęcamy do wspólnej lektury.

Macierzyństwo to wychowywanie dziecka w sposób w pełni uświadomiony i odpowiedzialny. Książka „MAMA najlepszy zawód na świecie” jest wyzwaniem dla każdej kobiety. Próbuje przedstawić macierzyństwo z „lepszej strony”, pomaga ustalić „strategię działania” oraz uczy odpowiedzialnego podejścia do roli matki. Autorka, rozważając codzienną sytuację kobiet, które z racji wychowywania dziecka musiały (przynajmniej na jakiś czas) zrezygnować z pracy zawodowej, dowartościowuje wykonywane przez nie czynności i poświęcenie dla dobra wszystkich członków rodziny.

 

Współczesny świat różnicuje wartość pracy kobiety zatrudnionej poza domem i tej, która każdą chwilę swej codzienności poświęca roli matki i gospodyni domowej. Jill Savage podaje rozkład dnia kobiety, która z pełną odpowiedzialnością wykonuje wszystko, bez czego trudno jest żyć, a co jest mało doceniane. Wynika z jego książki wyraźnie, że zawód matki jest pełnowartościową pracą, z czego każda kobieta powinna być dumna.

 

Kolejne rozważania autorka dedykuje matkom, zapominającym w codziennym zabieganiu o samych sobie. Pokazuje, że troska o własne ciało, duszę i umysł pozwoli na bieżąco regenerować siły fizyczne i psychiczne. Umiejętność mówienia „nie” bez równoczesnego poczucia winy oraz odróżnianie spraw pilnych od mniej ważnych pomoże właściwie zaplanować dzień. Traktując swoją rolę jako powołanie (a nie tylko przykry obowiązek), kobieta nauczy się dostrzegać prawdziwą wartość siebie samej i tego, co robi. Ponieważ zaś czyny każdej matki ukierunkowane są na wychowywanie dzieci, najbardziej liczą się dokonania osiągnięte dzięki niej.

 

Autorka podkreśla również moc Bożego planu, według którego kobieta została powołana do roli matki. Otwierając się na Jego pomoc i opiekę, będzie umiała poświęcać się, dawać i kochać, nie czując się przy tym wykorzystywana i niedoceniona. Jill Savage podkreśla życiodajną rolę więzi małżeńskiej (jest to najlepszy prezent dla dzieci), zakładającej wzajemne zrozumienie i porozumienie, a także potrzebę wsparcia ze strony znajomych i przyjaciół. Niezbędnym narzędziem jest także modlitwa. Korzystanie z różnych jej form rozwija i zacieśnia więź z Bogiem, miłującym człowieka i nie przestającym się o niego troszczyć.

 

Korzyścią płynącą z lektury książki jest uświadomienie sobie bezwzględnej potrzeby radości i dobrego humoru, pomysłowości i twórczości (łącznie z twórczym podejściem do zarządzania czasem) oraz łaskawości (wypowiadane słowa winny wypływać z serca, które jest odzwierciedleniem miłości). Ten, kto będzie się stosował do powyższych założeń, ma okazję stać się rodzicem świadomym swego celu. Chcąc jak najlepiej przygotować własne dzieci do dorosłego życia, samemu trzeba dawać przykład. Ważne jest, by rodzicielstwo było oparte na metodzie wychowania aktywnego. W związku z tym trzeba uczyć dzieci dokonywania mądrych wyborów oraz pokojowego załatwiania problemów i sporów. Jeżeli realizacji omówionych założeń towarzyszyć będzie serce, cel zostanie osiągnięty.

 

Książka „MATKA najlepszy zawód na świecie” zawiera również rady skierowane do mężów – ojców, a także „Przewodnik dla matek prowadzących domowe grupy wsparcia”. Jej lektura pomoże kobietom dobrze przygotować się do roli przyszłej matki, a te, które już wychowują dzieci, nauczy dawać z siebie wszystko, by ich pociechy stały się ludźmi pełnowartościowymi, odpowiedzialnie podejmującymi życiowe zadania.

Poprawiony: wtorek, 15 marca 2016 07:46
 

Przyłącz się do nas!


Spotkania

czwartki, godz. 10.30

poniedziałek, godz. 20.30
(gimnastyka)

 

Twórcze maluszki

ABC Aktywnych Bobasków

wtorki godz. 10.00

 

Spotkania mają miejsce
w salce parafialnej Kaplicy
p.w. Matki Bożej Fatimskiej
w Koziegłowach

Współpraca

Grupa dla mam Macierzanka

---

Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lindgren

Polecamy także

Szkoła rodzenia
im. M. Neugebauer
Szkoła rodzenia im. M. Neugebauer

Pobierz nasze logo

Ważne linki

PARAFIA
Parafia p.w. Matki Bożej Fatimskiej
os. Leśne 5, 62-028 Koziegłowy

URZĄD GMINY
Urząd Gminy Czerwonak
ul. Źródlana 39, 62-004 Czerwonak

SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA
Spółdzielnia Mieszkaniowa im. 23 Lutego
os.Leśne 18A, 62-028 Koziegłowy

TBSy
Czerwonackie Towarzystwo Budownictwa Społecznego
os. Leśne 24C, 62-028 Koziegłowy