http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/765507s1.jpglink
http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/962683s2.jpglink
http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/366350s3.jpglink
http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/149738s4.jpglink
http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/438644s6.jpglink
http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/212952s7.jpglink
http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/705368s8.jpglink
http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/226090s5.jpglink
Nowy cykl tematyczny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Basia   
czwartek, 11 marca 2010 20:41

Długa była przerwa w naszych relacjach ze spotkań, co nie znaczy, że się nie odbywały.  Trudno teraz przywołać w pamięci kolejne tematy, ale główną naszą sprawą w ostatnim czasie są prace nad powołaniem stowarzyszenia.  Poza tym było też parę spotkań organizacyjnych, na których zastanawiałyśmy się nad bieżącymi sprawami i naszymi planami. W ogóle to jakoś mało nas zostało w czwartki…


A dziś rozpoczęłyśmy nowy cykl tematyczny, w którym wracamy do książki „Mama-najlepszy zawód świata”. Okazało się, że w ciągu dwóch lat skład grupy tak się zmienił, że mało która mama pamięta pierwsze spotkania (czyli z 2008 r). Dzieliłyśmy się naszym spojrzeniem na macierzyństwo, rozmawiałyśmy o powrocie do pracy i o sytuacji mam na rynku pracy. Ale przede wszystkim było podkreślone, że faktem jest niezastępowalność mamy przy dziecku, nie tylko w pierwszych latach życia. Każda z nas ma wybór i kieruje się sytuacją życiową i cechami osobowości, jednak niezależnie od tego warto mieć przed oczami nasz cel: Do czego chcemy wychować nasze dzieci? Poprzez co? I ile czasu  na to potrzeba?


Gdy prowadziłam to spotkanie ponad dwa lata temu nie miałam tego doświadczenia, co teraz. Dziś widzę wyraźniej, jak trudno o zrozumienie świadomej rezygnacji z pracy. Wszystko jest w porządku, gdy dzieci są małe, ale gdy wchodzą w wiek przedszkolny to już najwyższa pora, by wrócić do pracy. A ja widzę, że im dzieci starsze, tym więcej czasu trzeba poświęcić, by dążyć do celu wychowania ich na dobrych ludzi. Może nie jest potrzebna już siła fizyczna, która pozwalała nosić je na rękach i karmić, ale dużo ważniejsza energia psychiczna, zapał, czas, świadome zaplanowanie procesu wychowawczego(na ile się da, bo wiadomo że większość dzieje się poprzez codzienne życie), zwykła obecność. Niestety podważa się wartość przebywania mamy w domu, a nawet dorabia się naukowe twierdzenia, które mówią o „osobach znaczących” zamiast o mamie,  po to, by zachęcić kobiety do jak najszybszego powrotu do pracy i by one same poczuły się z tym dobrze. To parę moich przemyśleń, pewnie inne dziewczyny miałyby swoje, niekoniecznie zgodne z moimi. Jednak nie po to się spotykamy, by narzucać jedyną słuszną drogę, lecz by wzajemnie się inspirować i wspierać.


Basia


P.S Dorzucam mały prezent:


„Tworzenie domu oznacza twórcze chronienie i pielęgnowanie piękna w relacjach rodzinnych. Tworzenie domu to dawanie do zrozumienia każdemu z członków rodziny, że w tej rodzinie może się czuć kochany i bezpieczny. Tworzenie domu to cieszenie się sobą nawzajem i wzajemne troszczenie się o siebie. To także dbanie o przyjaciół i krewnych, a nawet o przygodnych ludzi, którzy przypadkowo zapukają do waszych drzwi. Każdy może prowadzić dom, ale nie każdy zadaje sobie trud, aby dom tworzyć."


oraz  Prz  31


Ku refleksji :)

 

Przyłącz się do nas!


Spotkania

czwartki, godz. 10.30

poniedziałek, godz. 20.30
(gimnastyka)

 

Twórcze maluszki

ABC Aktywnych Bobasków

wtorki godz. 10.00

 

Spotkania mają miejsce
w salce parafialnej Kaplicy
p.w. Matki Bożej Fatimskiej
w Koziegłowach

Współpraca

Grupa dla mam Macierzanka

---

Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lindgren

Polecamy także

Szkoła rodzenia
im. M. Neugebauer
Szkoła rodzenia im. M. Neugebauer

Pobierz nasze logo

Ważne linki

PARAFIA
Parafia p.w. Matki Bożej Fatimskiej
os. Leśne 5, 62-028 Koziegłowy

URZĄD GMINY
Urząd Gminy Czerwonak
ul. Źródlana 39, 62-004 Czerwonak

SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA
Spółdzielnia Mieszkaniowa im. 23 Lutego
os.Leśne 18A, 62-028 Koziegłowy

TBSy
Czerwonackie Towarzystwo Budownictwa Społecznego
os. Leśne 24C, 62-028 Koziegłowy