http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/765507s1.jpglink
http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/962683s2.jpglink
http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/366350s3.jpglink
http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/149738s4.jpglink
http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/438644s6.jpglink
http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/212952s7.jpglink
http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/705368s8.jpglink
http://tworczemamy.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/226090s5.jpglink
Katalog czasopism i książek

W DRODZE 9(433)

W DRODZE 9(433)
Wydawca: W Drodze
Rok wydania: 2009
Opis:

„Ojczyznę kochać trzeba i szanować...”

Co znaczy dla nas miłość ojczyzny? Żyjemy w wolnym kraju, nie musimy za niego przelewać krwi. A jednak nasi żołnierze giną w Iraku, w Afganistanie... Czy jadą tam z pobudek patriotycznych? Kwestię tę porusza Piotr Miedzianowski we wrześniowym numerze „W drodze”, w bloku poświęconym patriotyzmowi. Tam także znajdziemy bardzo ciekawy reportaż historyczny Mateusza Wyrwicha o ochotnikach do polskich żywych torped. W przededniu II wojny światowej nie brakowało chętnych, by w ten sposób oddać życie za Polskę.

Dziś Polacy masowo wyjeżdżają za granicę, wśród tych zaś, którzy zostają, wielu złorzeczy ojczyźnie, narzeka na warunki, w jakich muszą żyć. Zupełnie inaczej postrzegają swój kraj Amerykanie: są z niego dumni, przy każdej okazji wywieszają flagę, śpiewają hymn. Nie można tego fenomenu wytłumaczyć tylko tym, że Stany Zjednoczone stanowią rzeczywistą potęgę współczesnego świata. Temat rozwija Marcin Bosacki w tekście 
God bless America.

Obszarem, w którym emocje związane z przynależnością państwową są szczególnie żywe jest arena sportowa. Zarówno zawodnikom, jak i kibicom skutecznie zastępuje ona pole bitwy. Niestety sportowcy dla pieniędzy są gotowi zmienić barwy ojczyste na obce. Nikogo to już nie dziwi, choć – jak pisze Radosław Nawrot – szacunek budzą jednostki, które rezygnują z możliwości kariery pod innym sztandarem, by reprezentować własny.

Drugim tematem, którym zajęli się w tym miesiącu redaktorzy miesięcznika są  przekłady biblijne. „Każdego, kto pije tę wodę, znowu będzie suszyć. Ale jak ktoś napije się wody, którą ja mu zapodam, tego już nie będzie nigdy suszyło, tylko ta woda będzie w nim pompować życie aż do wieczności. Panna do niego: O, bez kitu, to zapodaj mi tę wodę, żeby mnie już nie suszyło i żebym nie musiała ciągle tu biegać!” – oto fragment kontrowersyjnej Dobrej Czytanki według świętego zioma Janka. Rozmowę z inicjatorką slangowego przekładu Janowej Ewangelii Beatą Lasotą przeprowadził Jacek Kowalski.

W reportażu Stanisława Zasady poznajemy Romcia Tomcia, czyli Romana Kempińskiego, który od lat jeździ po polskich parafiach ze swoimi rymowanymi opowieściami opartymi na Nowym Testamencie. Ma fanów wśród dzieci i dorosłych.

W najnowszym „W drodze” znalazły się również dwa teksty dotyczące polskiego tłumaczenia Pisma podjętego z inicjatywy paulistów. Nowy przekład komentują Wojciech Turek SSP oraz benedyktyn Piotr Włodyga.

Miesięcznik zamieszcza też rozmowę z laureatem tegorocznego Feniksa, trapistą Michałem Zioło, a także trzecią (i ostatnią) część Piekła i nieba, najnowszego opowiadania Jana Grzegorczyka, który otrzymał Feniksa w roku ubiegłym.

Ponadto we wrześniowym numerze znajdziemy omówienie Dziennika Galfryda wspomnianego przed chwilą ojca Michała, dominikańskie komentarze do niedzielnych czytań, tekst Jacka Salija OP o cwaniactwie w sprawach wiary oraz felietony Jarosława Makowskiego, Grzegorza Górnego, Dariusza Kowalczyka SJ i Jana Góry OP.

 


Dostępne: Tak
Dodano: 15.2.2011  Odsłon: 95
Powered by Sigsiu.NET